Salı, Mayıs 28, 2024

1 Dilim Ekmek Kaç Kaloridir? Ekmek Çeşitlerine Genel Bakış

-

1 Dilim Ekmek Kaç Kalori?

1 dilim ekmek kaç kalori, hiç merak ettiniz mi? Farklı üretim teknikleri ve çeşitleri bulunan ekmek, birçok ülkede temel besindir ve dünya çapında binlerce yıldır yenmektedir. Tipik olarak un ve sudan oluşan bir hamurdan hazırlanan ekmek, beyaz ekmek, tam buğday ekmeği, kepekliçavdar ekmeği ve hatta çikolatalı ekmek gibi birçok çeşitle karşımıza çıkar.

Yaygın popülaritesine rağmen ekmek, genellikle sağlıksız ve zararlı olarak nitelendirilir. Bizler de bu makalede ekmeğin sağlık üzerindeki etkisini inceleyerek sizin için faydalı mı yoksa zararlı mı olduğunu anlamanıza yardımcı olacağız..

Ekmeğin Temel Besin Maddeleri Düşüktür

Meyve ve sebzeler gibi diğer yiyeceklerle karşılaştırıldığında mayalı ekmek, temel besin değerleri bakımından nispeten düşüktür. Kalori ve karbonhidrat bakımından oldukça yüksek ancak protein, yağ, lif, vitamin ve mineral bakımından pek yeterli değildir.

Bununla birlikte, besin profili, farklı ekmek türlerinde büyük ölçüde değişebilir.

Örneğin, tam buğday ekmeği daha yüksek lif içeriğine sahipken, bazıları da beta-karoten, vitamin C ve E açısından daha zengindir.

Beyaz ekmek Tam buğday ekmeği Ekşi mayalı ekmek
Hizmet boyutu 1 dilim (25 gram) 1 ince dilim (33 gram) 1 küçük dilim (32 gram)
Kalori 67 92 93
Toplam yağ 1 gram 2 gram 0.6 gram
Karbonhidrat 13 gram 17 gram 18 gram
Protein 2 gram 3 gram 4 gram
Lif 0.6 gram 2 gram 1 gram
Tiamin günlük ihtiyacın % 8’i günlük ihtiyacın % 7’si günlük ihtiyacın % 9’u
Folat günlük ihtiyacın % 7’si günlük ihtiyacın % 5’i günlük ihtiyacın % 12’si
Sodyum günlük ihtiyacın % 7’si günlük ihtiyacın % 5’i günlük ihtiyacın % 9’u
Manganez günlük ihtiyacın % 6’sı günlük ihtiyacın % 31’i günlük ihtiyacın % 8’i
Selenyum günlük ihtiyacın % 6’sı günlük ihtiyacın % 18’i günlük ihtiyacın % 12’si
Riboflavin günlük ihtiyacın % 5’i günlük ihtiyacın % 4’ü günlük ihtiyacın % 5’i
Niasin günlük ihtiyacın % 5’i günlük ihtiyacın % 7’si günlük ihtiyacın % 8’i
Demir günlük ihtiyacın % 5’i günlük ihtiyacın % 6’sı günlük ihtiyacın % 6’sı
1 Dilim Ekmek Kaç Kalori

Ekmek Ürünleri Glüten İçerir

Uno diyet ekmek gibi buğday ürünleri, hamurun kabarmasına yardımcı olan ve ona elastik bir doku veren bir protein türü olan glüten içeriğine sahiptir. Çoğu insan glüteni kolayca sindirse de, bazıları bu besin maddesine karşı alerjen tepkimeler verebilir.

Örneğin çölyak hastalığı, glütenin ince bağırsağınızın iç yüzeyine zarar verdiği ve besin emilimini zorlaştırdığı bir otoimmün hastalıktır.

Bazı kişilerin glüten intoleransı da olabilir, bu da şişkinlik, ishal ve mide ağrısı gibi sorunlara neden olabilir. Bu bireyler için olumsuz yan etkileri önlemek için buğday ekmeğinden tamamen kaçınılmalıdır.

Bununla birlikte, buğday unu yerine tipik olarak tapyoka, esmer pirinç veya patates unlarından yapılan glutensiz ekmekler de mevcuttur.

Yüksek Karbonhidrat İçeriği

Ekmeğin karbonhidrat oranı yüksektir tek bir dilim beyaz ekmek ortalama 13 gram karbonhidrat içerir. Vücudunuz karbonhidratları glikoza dönüştürerek kan şekeri seviyelerinde artışa neden olur.

Bazı araştırmalar, yüksek glisemik indeksi (GI) olan yiyecekleri yemenin (yiyeceklerin kan şekeri düzeylerini ne kadar hızlı artırdığının bir ölçüsü) açlığın artmasına ve obezite riskinin artmasına neden olabileceğini göstermektedir.

571 yetişkinde yapılan bir çalışma, yüksek glisemik endeksi olan gıdaların tüketimi durumunda kilo alımında orantısız bir artış göründüğünü ortaya çıkardı.

Yüksek karbonhidratlı diyetler, kalp hastalığı riskini artıran bir grup sağlık durumu olan tip 2 diyabet ve metabolik hastalıkların riskinin daha yüksek olmasıyla da ilişkilendirilebilir.

Bununla birlikte, tam tahıllı ekmek gibi bazı çeşitler de lif bakımından zengindir ve bu, kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olmak için kan dolaşımınızdaki şeker emilimini yavaşlatabilir.

Araştırmalar, lif alımınızı artırmanın koroner kalp hastalığı riskinizi azaltabileceğini, faydalı bağırsak bakterilerinizi besleyebileceğini ve boşaltım sistemini düzenleyebileceğini ortaya çıkardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FOLLOW US

0BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
spot_img

Related Stories